Ara
  • Ünver DİREM

Alternatif Destekleyici İletişim

Sözlü veya alternatif yöntemlerle herkes bir sesi hak eder. AAC olarak da bilinen Alternatif ve Destekleyici İletişim, sözlü konuşmayı birincil iletişim şekli olarak kullanmayan birçok insan için hayatlarını kolaylaştırıcı ve iletişimi artırıcı bir müdahale olarak hizmet eder.

En sevdiğiniz kahve dükkanında kahve almak ve barista'ya siparişinizi söylemek için söylemeniz gereken kelimeleri düşünün. Siz ne yapardınız? Telefonunuzu çıkarabilir ve ona bir resim gösterebilir veya bir kağıda yazabilirsiniz. Menüdeki fotografa bile işaret edebilirsiniz. Tüm bu seçenekler Alternatif ve Destekleyici İletişim olarak kabul edilir ve karmaşık iletişim ihtiyacı olan kişilerin her gün kullandığı stratejilerdir.

Alternatif ve Destekleyici İletişim, sözlü ve / veya yazılı dili üreten veya anlayan bozuklukları olan biri için sözlü konuşmayı tamamlayan veya değiştiren herhangi bir yöntemi tanımlayan bir şemsiye terimdir. Birçok farklı tipte Alternatif ve Destekleyici İletişim stratejisi vardır ve bunlar dört ana kategoride düzenlenir: teknolojisiz, düşük teknolojili, orta teknolojili ve yüksek teknolojili stratejiler.

Teknolojik olmayan stratejiler, ek materyal gerektirmeyen becerilerdir. İşaretleme, jestler ve göz bakışlarını içerir.

Düşük teknolojili stratejiler, temel kelime panoları, seçim panoları, resimler veya iletişim kitaplarındaki semboller kullanır.
#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba#alternatifiletişim #aac


11 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.