Ara
  • Ünver DİREM

Davranışla İlişkilendirilmiş Övgü, İyi Davranışı Güçlendirir!

“Aferin”, “harika” ve “bravo” gibi kelimeler iyi davranışları güçlendirir ve insanları iyi şeyler yapmaya motive eder. Hepimiz onları duymayı seviyoruz ve çoğumuz onları çocuklarla, öğrencilerle, sevdiklerimizle ve arkadaşlarımızla günlük etkileşimlerimizde sık sık kullanıyoruz.

Özel ihtiyaçları olan bireylerle çalışanlarımız sözlü övgüyü özellikle etkili buluyorlar. Sağlayabileceğiniz olumlu pekiştirmenin en kolay şeklidir. Hiçbir maliyeti yoktur ve asla bitmez. Bununla birlikte, sözlü övgü son derece etkili bir öğretim aracı olmasına rağmen, bazen çok geniş ve çok genel olabilir.

“Bravo”, “süper” ve “müthiş” gibi ifadeler belirli değildir ve bireylere hangi davranışın övülmekte olduğunu bildirmezler. Davranış analistleri, uygun davranışı ödüllendirmenin önemini anlar ve birlikte çalıştıkları insanların tam olarak hangi davranışın ödüllendirildiğini bilmelerini sağlamak için davranışla ilişkilendirilmiş övgü adı verilenleri kullanırlar. “Yatağınızı yapmışsın harika”, belirli bir eylem için övgü sağlar “yatak yapmak”. "Testten 100 aldın. Mükemmel!” “Akademik başarıyı ödüllendirmek için sözlü övgü kullanıyor. Hecelemeyi veya saymayı, “iyi hecelemeyi” ve “harika saymayı” öğrenen öğrencilerle çalışıyorsanız, bu becerileri özellikle övmek için harika yollardır.

Sözlü övgü sunarken, sadece spesifik olmakla kalmaz, aynı zamanda övgü sözlerinizi daha anlamlı hale getirebilecek olan samimiyet ve coşku beden diliniz aracılığıyla iletmek de önemlidir. Hafta sonunda okuldaki işlerinizi yapmak için fazla mesai yaptığınızı düşünün. Dosyayı sadece “Teşekkürler işlerini bitirmişsin” diyen müdürünüze veriyorsunuz. Sıkı çalışmanız için sözlü övgü aldınız, ancak müdürünüzün gülümsemesi, gözünüze bakması, elinizi sallaması için uzanmasının ve coşkuyla “Mehmet, bu raporu bitirdiğin için teşekkürler! Fazla zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bizim için çok değerlisin.” Her iki senaryoda da müdürünüz sıkı çalışmanızı ödüllendirmek için sözlü övgü kullandı. Ancak, hangi örneğin davranışınızı pekiştirme ve bir sonraki rapora başlamak istemeniz daha olasıdır? İki senaryo arasındaki fark, birincisinde süpervizörün genel övgü kullanırken ikincisinde davranışa özgü övgü kullanmasıdır. İkinci örnekte, övgü ayrıca hoş bir vücut dili, uygun fiziksel temas ve bir iltifat içeriyordu.

İster genel, ister davranışla ilişkilendirilmiş övgü verip, vermediğinizi, iyi davranışın sergilenmesinden hemen sonra pekiştirmenin sağlanması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Çok uzun süre beklemek pekiştirmenin gücünü azaltabilir ve iyi davranıştan bir süre sonra, ancak pekiştireç vermeden önce sergilenen bazı beklenmedik veya istenmeyen davranışları istemeden pekiştirilebilir.

Aynı sözler zamanla etkilerini kaybedebileceğinden övgü kelimelerinizi değiştirmeyi hatırlamak da önemlidir. Ayrıca, yiyecek ve oyuncaklar gibi somut öğeler ve omuzda hafif bir pat pat, çak beşlik veya bir el sıkışma gibi uygun fiziksel temas da sözlü övgü ile birlikte sağlayabilirsiniz. Bu ilaveler, özellikle özel ihtiyaçları olan bireyler için sağlanan pekiştirmeleri güçlendirir. Bununla birlikte, bu ekstra fiziksel güçlendiricilerin sıklığını kademeli olarak azaltmak isteyebilirsiniz, böylece birey onlara güvenmez. Sözlü övgü, birinden performansından memnun olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur.

Genel övgü iyi olmakla birlikte, davranışla ilişkilendirilmiş övgü bir adım daha ileri giderek, hangi davranışın sizi memnun ettiğini tam olarak belirler. Davranışla ilişkilendirilmiş övgü sunduğunuzda, bireye olumlu bir ilgi gösterir ve iyi davranışını vurgularsınız. Heyecanınız ve samimiyetiniz bu tür takviyeleri geliştirir ve insanlara sadece onlara dikkat etmekle kalmayıp aynı zamanda ne yaptıklarını da takdir ettiğinizi gösterir.


#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #pekiştirme #davranışlailişkilendirilmişövgü #müfredat #neredenbaşlamalıyım #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba

7 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.