Ara
  • Ünver DİREM

Dokunmatik Ekranlı Tabletler Otizmli Çocuklar İçin Yararlı mı?

Otizm spektrumundaki birçok çocuk ailesi, taşınabilir bir dokunmatik ekranlı tabletin çocuklarının iletişim kurmasına veya yeni beceriler öğrenmesine yardımcı olup olamayacağını merak edebilir. Dokunmatik ekranlı tabletler özel ihtiyaçları olan bazı çocuklar için yararlı olsa da ebeveynlerin bir tane satın almadan önce bir dizi faktörü göz önünde bulundurmaları gerekir.

İlkiz’de ipad'leri iletişim, veri toplama, yeni beceriler öğretme ve istenen davranışları pekiştirmek için “ödül ve yardımcı teknolojiler” olarak kullanıyoruz. Bazı çocukların bu tabletleri kullanmaktan büyük fayda sağladığını, bazılarının ise uygun şekilde kullanma becerisine sahip olmadığını bulduk. İletişim Çocukların eleştirel “önkoşul becerileri” varsa (örneğin, resim değişim iletişim sistemi (PECS) kullanma yeteneği gibi) dokunmatik ekran tabletleri harika iletişim araçları olabilir. PECS ile çocuklar, bir iletişim ortağıyla nasıl çalışacaklarını ve gerçek öğeler için öğelerin resimlerini nasıl değiştireceklerini öğrenirler.

PECS'e aşina olan çocukların becerilerini bir dokunmatik tablete aktarabilmeleri muhtemeldir. Bir tabletten yararlanabilirler, çünkü yaygın olarak kullanılan uygulamaların kullanımı kolaydır (hem çocuk hem de bakıcı için) ve çok verimli olabilir.

Bir tabletin ses çıkışı, çocukların akranlarıyla iletişim kurmasına yardımcı olma gibi sosyal faydalar da sağlayabilir. Bununla birlikte, dokunmatik ekranlı tabletler iletişim zorlukları için evrensel bir çözüm değildir. Bir çocuk resimlerin nesneleri temsil ettiğini anlamıyorsa veya tableti kullanmak için motor becerilerine sahip değilse, bu beceriler önce PECS gibi “düşük teknoloji” yöntemleriyle öğretilmelidir. Bazı çocukların cihazdaki tek öğelere kaydırma ve dokunma alıştırmaları yapması gerekebilir. Herhangi bir çocuk iletişim için bir tablet kullanmaya başladığında, ebeveynlerin çocuğun gereksinimlerine göre düzenlenmiş yüksek yapılandırılmış bir öğretim süreci geliştirmek için profesyonellerle bir araya gelmesi kritik önem taşır, böylece cihazı başarıyla kullanmayı öğrenebilir.

Ebeveynlerin dikkate alması gereken diğer bir faktör, çocuklarının tabletin hasar görmesine neden olabilecek saldırganlık veya nesne atma gibi davranış sorunları olup olmadığıdır. Öyleyse, ebeveynler tablet için güçlü bir kasa alabilir veya iletişim için daha düşük teknolojili yöntemleri kullanabilir.

Öğrenme Tablet, bilgisayar tabanlı eğitsel oyunlardan iyi öğrenen, taşınabilir bir cihaza ihtiyaç duyan bir çocuk için harika bir seçenek olabilir. Belirli becerileri hedefleyen ve başarıyı pekiştiren uygulamalar (veya “aplikasyonlar”) otizm spektrumundaki çocuklar için en iyisidir.

Bir uygulamayı ilk kez kullanırken birçok çocuğun çok fazla rehberliğe ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Özel ihtiyaçların ve otizmle ilgili birçok web sitesi, tabletler için öğrenme uygulamalarını gözden geçirir ve farklı uygulamaları düşünen ebeveynlere yardımcı olur.

Dokunmatik ekranlı tablet, birçok çocuk için inanılmaz derecede çok yönlü bir “pekiştireç” veya ödül olabilir. İlkiz’de, ipad'e, uygun zamanlarda erişim sağlayarak, öğrencilerin yeni beceriler öğrenmelerine ve sorunlu davranışları azaltmalarına yardımcı oluyoruz.

Çoğunlukla, otizmli çocuklar yeni oyuncaklardan çabuk sıkılırlar, ancak bir tablet ebeveynlerin ve öğretmenlerin nispeten düşük bir maliyetle sürekli olarak yeni pekiştirme sağlamasına izin verir. Birçok eğlenceli uygulama ücretsizdir ve çocuklar zevk alabilecekleri öğeleri aramaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ebeveynler bir tableti bir iletişim cihazı veya bir öğrenme aracı olarak kullanmak istiyorsa, çocuklarının filmlere ve diğer eğlenceli veya boş zaman öğelerine sürekli erişmeye alışmasına izin vermemelidir.

Çocuk cihazı bir oyuncak olarak görürse, onunla iletişim kurmak veya ondan öğrenmek istemesi daha az olacaktır. Dokunmatik ekranlı tabletler otizm spektrumundaki bazı çocuklar için son derece yararlı olabilir, ancak aileler bu yatırımı yapmadan önce çocuklarının özel ihtiyaçlarını dikkatlice düşünmelidir. Ebeveynler cihazın kullanımı için açık bir plan geliştirir ve çocuğun bireysel ihtiyaçlarını bilen profesyonellere danışırsa, tüm aile için olumlu bir deneyim olması daha olasıdır.


#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba#ipad #tablet #serbestzaman #çizelge #boşzaman #ipadoyun

17 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.