Ara
  • Ünver DİREM

Otizm nasıl tanılanır?

Otizmi tanılamak için kullanılan tıbbi bir test mevcut değildir. ancak ailelerin çocuklarının gelişimlerindeki bir gerilik endişeleri var ise hemen bir çocuk doktoruna başvurmaları gerekmektedir.


Bizim şüphelerimiz yanlış olabilir. Örneğin işitme sorunu olan bir çocuk adı seslenildiğinde dönüp bakmayacaktır. Bu onun Otizmden etkilendiğini göstermez. Adının söylenildiğini duymuyordur ve ondan bakmıyordur.

Otizm ile ilgili şüphelerimiz güçlendiğinde, otizm konusunda en az bir yıl çalışmalar yürütmüş çocuk nöroloğu ya da çocuk psikiyatrına başvurmamız gerekmektedir. Daha önce otizmli çocuklar ile çalışmamış uzmanların verdiği tanı ve fikirler sizi yanıltabilmektedir. Yanlış tanı almış çok fazla çocuk var etrafımızda. Yanlış tanı, yanlış eğitime yönlendirecektir. Yanlış eğitim de otizmi olmayan çocuğu otizmli gibi yapabilmektedir.


HANGİ UZMANA DANIŞTIĞINIZ ÇOK ÖNEMLİ!


APA’ın altı basamaktan oluşan otizm tanılama basamakları şu şekildedir.


· Ebeveyn veya bakıcı görüşmesi

· İlgili tıbbi, psikolojik ve / veya okul kayıtlarının gözden geçirilmesi

· Bilişsel / gelişimsel değerlendirme

· Doğrudan oyun gözlemi

· Uyum becerilerinin ölçümlenmesi

· Kapsamlı tıbbi muayene


Otizm tanılama kriterleri Amerikan psikiyatri derneği tarafından hazırlanan DSM-5 Zeka Bozuklukları Tanılama ve istatistikler el kitabı bulunmaktadır. Nitelikli profesyoneller, OSB semptomlarını çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi için, sosyal etkileşim ve sosyal iletişim ve tekrarlayan davranışlar da uygun olmayan aralıklarda mevcut olduğunda bu tanıları sağlar.


Tüm bu semptomlar bir dereceye kadar mevcut olduğunda OSB teşhisi konur. Tanı ayrıca bir şiddet belirtimi içerir. Özellikle, kalifiye profesyoneller OSB'li bir bireyin ihtiyaç duyduğu destek düzeyini belirtmek için teşhis değerlendirmesi sırasında toplanan bilgileri kullanır;


Seviye 1 Destek Gerektiriyor,

Seviye 2 Önemli Destek Gerektiriyor,

Seviye 3 Çok Önemli Destek Gerektiriyor.


#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #tanı #tarama #müfredat #neredenbaşlamalıyım #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba

52 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.