Ara
  • Ünver DİREM

Temel Dil Becerilerinin Değerlendirilmesi - "ABLLS"


Otizmli ve diğer gelişimsel engelli çocukların çoğu çok sayıda değerlendirme ve testten geçmiştir. Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği gibi bazı değerlendirme araçları yaş veya sınıfa eşdeğer bir puan sağlar.

Otizm Teşhis Gözlem Programı (ADOS) gibi diğerleri, çocuğun belirli bir engeli olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bu tür değerlendirme araçlarının hiçbiri, engelli bir çocuğa ne öğretileceğini belirleme konusunda rehberlik sağlamamaktadır.

Üçüncü bir değerlendirme aracı, bir çocuğun birtakım becerileri gerçekleştirme yeteneğini ölçer ve değerlendirir. Temel Dil ve Öğrenme Becerilerinin Değerlendirilmesi (ABLLS) bu tür bir araçtır. ABLLS yaklaşık 10 yıldır piyasada ve revize edildi ve güncellendi. Otizmli ve diğer gelişimsel engelli çocuklar için eğitim programlarının içeriğini geliştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Öğretim hedeflerini seçmek için bir müfredat kılavuzu ve ilerlemeyi izlemek için sistem olarak kullanılabilecek bir araçtır. ABLLS gibi araçlar, bir çocuğun dil, sosyal ve kişisel bakım yetenekleriyle ilgili uzun görev listeleri içerir. Bu değerlendirmeler, çocuğa ne öğretileceğini belirlemede rehberlik sağlayabilir, çünkü bir çocuğun sahip olabileceği bir çok spesifik beceri eksikliklerine işaret eder. Bu araçlara ölçüt referansı denir, çünkü çocuğun puanı, ölçütün karşılanıp karşılanmadığıyla karşılaştırılır, çocuğun diğer çocuklarla karşılaştırılmasıyla değil.

ABLLS'da yüzlerce beceri, çoğu temel öğrenme becerileri alanında 25 kategoriye ayrılır. Bunlar, çocuğun daha fazla öğrenme ve gelişme için gereken en önemli becerilerden bazılarıdır.

Bu becerilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Eylemleri taklit etme, sesleri ve kelimeleri taklit etme, istekte bulunma, eşleme, yönergeleri takip etme, nesneleri isimlendirme, Basit sohbet becerileri, bağımsız oyun becerileri, sınıf rutinlerini takip etme, okuma, yazma, matematik, giyinme, yemek yeme ve tuvalet becerileri de dahildir.

Değerlendirme. İlkiz’de hizmet verdiğimiz çocukların çoğu bu temel becerilere sahip olmadığından onlara öğretmeye odaklanıyoruz. ABLLS değerlendirmesinin farklı bölümleri öğretmenler, ebeveynler ve terapistler tarafından tamamlanmaktadır. Doğru bir puan kaydedilebilmesi için çocuğun her bölümü tamamlaması gerekmektedir.

Her bölüm bir açıklama, istenen yanıt ve puanlama talimatlarını içerir. Çoğu bölüm bir ile dört arasında puanlanır. ABLLS birçok oturumda tamamlanır, bazen iki veya üç hafta boyunca, günde bir veya iki saat sürer.

Sonuçlar grafikte gösterilmektedir, böylece çocuğun güçlü yönlerini ve çalışma gerektiren alanları belirlemek kolaydır.

O zaman ilk önce hangi becerileri öğreteceğine öncelik vermek çocuğun ekibine bağlıdır. ABLLS, nereden başlayacağınız ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda rehberlik sağlar. Kapsamlı Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) geliştirmede yararlı bir araçtır. ABLLS'ın gücü; kapsamlılığı, çocuğun mevcut yeteneğinin açıklaması ve ilerlemeyi izleme yönteminde yatmaktadır.

Nasıl öğretileceği konusunda rehberlik sağlamaz, bu da çocuğun özel eğitim ekibinin alması gereken bir karar olarak devam eder. Tipik olarak uygulamalı davranış analizi (ABA) yaklaşımı kullanılır.

İlkiz olarak ABLLS'ı son derece yararlı bir araç olarak görüyor ve kullanılmasını tavsiye ediyoruz.


#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #ablls #temeldil #müfredat #neredenbaşlamalıyım #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba

85 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.