Ara
  • Ünver DİREM

Uygulamalı Davranış Analizi

Uygulamalı davranış analizi veya UDA (ABA), davranış ve çevre arasındaki ilişkiyi anlamak için bilimsel bir yaklaşımdır. Bu davranışı etkileyen çevresel faktörleri değiştirerek belirli bir davranışın tanımlanmasını, öngörülmesini ve daha sonra değiştirilmesini içerir.

UDA ilk tanıtıldığında, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklara odaklandı. Zamanla, engelli ve engelsiz her yaştan insanı kapsayacak şekilde genişledi.

İlkeleri- pekiştirme, küçük adımlarla öğretim, soru sorma ve tekrarlanan uygulama - bağımlılık kurtarma, iş, sağlık ve sağlıklı yaşam, ebeveynlik ve spor dahil olmak üzere çok çeşitli alan ve alanlara uygulanabilir.

Bugün, UDA çoğunlukla zihinsel engelli ve OSB'li kişilerin davranış problemlerini ve beceri açıklarını ele almak için kullanılmaktadır. Davranış değişikliği ilkelerinin, herhangi bir davranışı değiştirmek için herhangi bir kişiyle kullanılabileceğine dikkat etmek önemlidir. Günlük olarak yaptığımız şeylerin çoğu davranış olarak sınıflandırılır! Yürümek, konuşmak, araba kullanmak ve alışveriş yapmak değiştirilebilecek davranışlardır. Bu davranışları pekiştirme ve diğer UDA tabanlı müdahaleler yoluyla artırabilir veya azaltabiliriz.

UDA'nın genel amacı, olumsuz (istenmeyen veya uygun olmayan) davranışları pozitif (arzu edilen, daha sosyal olarak kabul edilebilir) davranışlarla değiştirmektir. İnsanlar bazen istediklerini elde etmek için uygunsuz araçlar veya davranışlar kullanırlar. Davranış analistleri, zihinsel engelli bir kişinin uygun şekilde iletişim kurmasına ve ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak önemli becerileri öğretmek için (UDA'ya dayalı) müdahale planları tasarlar.

UDA, çığlık, ağlama, saldırganlık, kendine zarar verme ve eşyaların parçalanması gibi sorunlu davranışları hedefler. Davranış analistleri bu davranışları ele almak için çok çeşitli teknikler kullanırlar. Çoğu zaman, pekiştirme kullanırlar. Pekiştirme ilkelerini kullanarak, bir kişi uygunsuz davranışlarda bulunmadığı için ödüllendirilir. Ödüller arasında yiyecek ürünleri, tercih edilen bir nesneye erişim veya favori bir etkinliğe katılma fırsatı sayılabilir. ABA tabanlı müdahale programları, uygun davranışları artırmak ve dil, sosyal ve bağımsız yaşam becerileri de dahil olmak üzere becerileri geliştirmek için kullanılır.

Davranış analistleri, daha büyük hedefleri ölçülebilen hedeflere ayırarak yeni beceriler öğretir; bu, genellikle kişi beceride ustalaşana kadar tekrarlanan küçük adımlardan oluşur. Örnekler, sabahları kendinizi giydirmek veya bir somun ekmek satın alabilmek için gereken tüm adımları öğrenmeyi içerebilir. Bilgi istemek veya yardım etmek, yol boyunca öğrenmeyi kolaylaştırır. Pekiştirme ile birey yeni beceriler konusunda ustalaşabilir.

UDA beceri eğitimi programları her öğrencinin beceri düzeyine ve ihtiyacına göre özelleştirilir ve ödül tercihlerini birleştirir.

UDA, bilimsel destek almaya devam eden bir alandır. Yüzlerce bilimsel çalışma, UDA'nın OSB ve diğer gelişimsel engelli bireyleri öğretmek için en etkili yöntem olduğunu göstermiştir.

UDA, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Otizm Tedavisi Bilim Derneği tarafından onaylanmıştır. UDA tabanlı müdahaleler ve beceri eğitimi programları, otizm ve diğer özel ihtiyaçları olan birçok çocuk ve yetişkin için yaşam kalitesini artırır. UDA onlara mümkün olduğunca bağımsız yaşamak, kendilerini etkili bir şekilde ifade etmek ve başkalarıyla uygun şekilde etkileşim kurmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğretir.


#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba

891 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.