Ara
  • Ünver DİREM

Davranışı Geliştirmek için Olumlu Pekiştirmede "Zamanlama"

En son güncellendiği tarih: Şub 24

Çoğumuz fark edilmeyi ve takdir edilmeyi severiz ve başkalarının da yaptığını biliyoruz. Farkına bile varmadan her gün birçok kez onay veriyoruz ve alıyoruz. İstediğinizi sormak için gerekli iletişim becerilerine sahipseniz, dikkat çekmek oldukça kolaydır. Bununla birlikte, bu becerilere sahip olmayan çocuklar ve yetişkinler, dikkat ihtiyaçlarını uygun bir şekilde ifade edemeyebilirler. Bunun yerine, yıkıcı, dikkat çekici davranışlara başvurabilirler.


Davranış analistleri, yıkıcı yollarla dikkat çeken özel ihtiyaçları olan bireylerle çalıştıklarında, genellikle pekiştirmeyi, sorunlu davranışları uygun olanlarla değiştirmek için bir yöntem olarak kullanırlar.


Pekiştirme, genellikle meydana gelen bazı iyi davranışların bir sonucudur. Örneğin, bir çocuk yatağını yapar ve annesi ona bir kucaklama ile ödüllendirir. Pekiştirme veya bir ödül genellikle iyi davranış için sağlansa da başka nedenlerle de sağlanabilir. “Koşulsuz pekiştirme”, davranıştan bağımsız olarak ödüller sağlayan güçlü bir tekniktir. Koşulsuz pekiştirme ile ödüller bir programda tutarlı bir şekilde verilir. Amaç, bireye, daha önceden gelmesi planlanan bir ödül almak için fazladan çaba sarf etmesine gerek olmadığını öğretmektir.


Bir öğrenci hayal edin, hikâye okuma zamanında, yıkıcı, dikkat çekici davranışlar sergileyen. Öğrenci bağırıp, ayağa kalkabilir ya da bir şeyler fırlatabilir. Öğretmen tarafından azarlanmaya neden olan tüm eylemler. Azarlanma, ödüllendirici olmamasına rağmen, aslında bir dikkat türüdür. Öğrenci sadece öğretmenin adını söylediğini duymak ya da öğretmenin grubun geri kalanına dikkat etmeyi durdurmasını sağlamak için rahatsız edici davranıyor olabilir. Öğretmen koşulsuz pekiştirme kullansaydı, düzenli olarak planlanan zamanlarda öğrenciye dikkat ederdi. Örneğin, öğretmen bir zamanlayıcı ayarlayabilir ve zamanlayıcı sona erdiğinde öğrencinin hikaye hakkındaki girdisini sorabilir.

Öğretmen öğrencinin her bir sayfa okunduktan sonra dikkat ederek kitabın sayfalarını çevirmesini sağlayabilir. Bu şekilde dikkat çekmek, çoğu zaman yıkıcı davranışları azaltır, çünkü öğrenci artık dikkat çekmek için harekete geçme gereği duymaz.


Bir programa göre dikkat sağlamak, öğretmen veya grup liderinin dikkatinin paylaşılması gerektiğinde sınıfta veya büyük grup ortamlarında yardımcı olur. Pekiştirme sağlamak için bir program oluşturursanız, pekiştirmeler arasındaki aralıkları kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu şekilde, birey ödül için daha uzun ve daha uzun süre beklemeyi öğrenir.


Büyük bir grupla çalışırken, herkesin tartışmaya veya etkinliğe dahil edildiğinden emin olmak her zaman önemlidir. Birinin görüşünü sormak, kendisini önemli hissettirir ve uygunsuz yollarla dikkat çekmeye daha az yatkındır.

Birisinin dikkatinizi çekmek için yıkıcı davranışlarda bulunduğundan şüpheleniyorsanız, harekete geçme fırsatına sahip olmadan önce ona biraz dikkat etmeyi deneyin. Çak bir beşlik, bir gülümseme veya sırtını sıvazlamak, birini tanımak için harika yollardır. Bu ödüller düzenli olarak verildiğinde, dikkat çekmek için harekete geçme motivasyonu azalır.Kaynakça : National Autism Center

#otizm #autism #otistik #autistic #rehabilitasyonmerkezi #rehabilitasyon #danışmanlık #değerlendirme #öğretmen #öğrenci #çocuk #anne #baba #sevgi #aile #özeleğitim #ozelegitim #aileeğitimi #aileegitimi #özelçocuklar #sevgi #eğitim #danışmanlık #ailedanışmanlığı #aileeğitimi #uda #aba


35 görüntüleme

©2020, ilkiz özel eğitim tarafından Wix.com ile kurulmuştur.